Academics

Faculty and Staff Directory


Administration

J.T. Stout PHS Principal

Michelle Tucker Assistant Principal

Jerome Wilkerson Assistant Principal

Michael Chaires TOSA


Dean’s Office

Gieselman, Aaron Appr to Leadership & Dean

Lucus Bennett Dean

Williams, Sharice Dean

Ward, Tammy Dean’s Office Assistant


Guidance Office

Ogle, Marlene 9th Grade

Burney, Amanda 10th & 11th Grade Girls

Love, Teri 10th & 11th Grade Boys

Motes, Rebecca 12th Grade


English & Foreign Language

Baird, Bev English

Bartlett, Ron English

Belcher, Andy English

Gladis, Sue English

Guerrero, Miriam Spanish

Holley, Arlene Research

Lopez, Jorge Spanish

Malandrucco, Brandi English

Riddle, Kelly Research, CRT

Bellamy, Jessica English

Rollinson, Tracy English

Fuller, Doug English

Watson, Kim English


Math

Bunch, Paul Math for College Readiness

Goeckel, Julie Statistics, Calculus

Johns, Holly Geometry

Malandrucco, Jeff Math for College Readiness

Massey, Jacob Algebra, Geometry

Miles, Tonya Algebra 1

Passmore, Jarimy Algebra

Reed, Stephanie Algebra

Stewart Lib Arts, Geo, Algebra

West, Gail Geometry, Lib Arts Math

White, Josh Financial Algebra


Social Studies

Baird, Bev English, US History

Beaudua, Kristin US History

Dinkla, Walter AP World Hist & US History

Latta, Joe Psychology & US Gov

Pipa, Hector Economics & US Gov

Polly, Edward World History

Shryock, Chad AP Human Geo & US History

Silcox, Ernie World History

Wall, Bess US Gov’t & Economics


Science

Campbell, Elysha Env Science

Clark, Karen Biomedical & Biology

Knutsen, Robert Eng Design, Manufacturing

Latta, Diana AP Env Science & Chemistry

McDaniel, James Marine Science & Chemistry

Motl, Mark Chemistry

Overturf, Geneva Anat & Phys, Biology

Stores, Heather Env Science

White-Munoz, C. Biology & Marine Science


Career Technology & Electives

Bechanan, Angie Photography, Journalism

Bennett, Levi Welding

Bjorn, Krister Culinary Arts

Cauble, Janet Career Specialist

Cohens, Tangie Leadership Tech & English

McNeill, Aeron AVID, Leadership Skills

Coxwell, Charles JROTC

Everett, Michael Drawing
Fales, Eva Drawing & Ceramics

Fazio, Katie Health Science & Nurse Asst

Garison, David Automotive

Harris, Sharon Health Science & Health Asst

Long, Waylon JROTC

McCraney, Joan Band & Keyboard

Polite, Darrell Physical Education

Owens, Randell Physical Education

Rollinson, Wade Driver’s Ed & DCT

Seitz, Suzanne Business Applications

Tilton, Alexis Agritechnology

Walther, Kim Journalism, Photography, Yearbook


Special Areas

Brown, Pam Graduation Coach

Hardy, Kim Staffing Specialist

Humphries, Bobby Athletic Director

Purcell, Katie Librarian & FLVS

Smith, Lance School Psychologist


Non-Instructional

Buckles, Casey Front Office Lewis, Kristy Admin Assistant

Burkes, Heather Attendance Murphy, Mavis Instructional Assistant

Doane, Kathy Front Office Newton, Vicki Deans Office - ISS

Evans, Jennifer Guidance
Schag, Genia Copy Room

Hires, Phyllis Instructional Assistant Sharp, Pam Guidance

Keene, Shawn Bookkeeper Summers, Dana Front Office

King, Willie Joe Head Custodian Trembly, Cindy Instructional Assistant

Leary, Trish Staffing Assistant Lugo, Ana Day Care

2016 - 2017 Awards

Teacher of the Year - Sharon Harris

Support Person of the Year - Kristy Lewis


2015 - 2016 Awards

Teacher of the Year - Karen Clark

Support Person of the Year - Tammy Ward


2014-2015 Awards

Teacher of the Year - Jarimy Passmore

Support Person of the Year - Willie Joe King


2013-2014 Awards

Teacher of the Year - Faith Stamm

Support Person of the Year -Kristy Lewis